0216 496 64 77     info@dhyfarma.com

26.11.2021

Saç Dökülmeleriyle Mücadele!Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi günümüz şartlarında korkulu rüya haline gelmiş durumdadır. Birçok kişi nazarında pek bir önemi yokmuş gibi aksedilse de saç dökülmesi can sıkıcı bir olumsuzluktur. Özellikle aşırı sayılabilecek durumda bir dökülme görüldüğünde tam bir kâbus haline dönüşebilmektedir. Gün geçtikçe devam eden saç dökülme problemi kişilerin saç dökülmesi önleme yöntemlerini araştırmaya itmektedir. Saç dökülmesi konusunda aşırı sayılabilecek durumlarda ilk olarak yapılması önerilenlerden bir tanesi bir uzman gözünden incelemeye alınması olacaktır. Ancak abartılı olmayan saç dökülme problemlerine çeşitli uygulamalar yaparak durdurulması mümkündür. Saç dökülmesi önlenebilir mi merak konusu haline gelmiş bir soru olarak herkesin aklında yer yapmış bir sorudur. Gerekli saç uygulamaları, vitamin ve mineral destekleri, düzenli ve gerekli bir beslenme programı saç dökülme sorunlarının önüne geçilmesi açısından büyük bir role sahiptirler. Saç sağlığında etkili olarak bilinmekte olan bazı vitaminler bulunmaktadır. Bu vitaminlerin sıralaması ise şöyledir;

· Biyotin

· Çinko

· Demir

· Sistin

· Keratin

· Yeşil Çay

· Üzüm Çekirdeği

Sıralamada yer almakta olan saç güçlendirici etkileri olan vitamin türleridir. Dermatologlar tarafından gerekli araştırmalar yapılarak birleştirilen vitamin ve minerallerin uygun bir şekilde saçlara uygulanması ile dökülme probleminin azalması veya engellenmesi mümkün hale getirilmiştir.

Saç Dökülmesi Önlenebilir mi?

Erken teşhis ve erken tedavi yöntemlerinin bazıları ile kişilerin yaşamış olduğu saç dökülme sorunu yavaşlatılabilir hatta genetik bir durum dışında olan dökülmeler durdurulabilmektedir. Saç dökülmesinin türlü sebepleri bulunmaktadır ancak konu her ne olursa olsun dermatolojik açıdan ele alındığında önemli ve acil bir konu olarak ilgilenilmelidir. Kadın veya erkek ayırmaksızın sorun olarak karşılaşılmakta olan saç dökülmesi durumu çeşitli nedenler ile kaynaklı bir şekilde karşılaşılabilir sorunlardandır. Mevsim değişikliklerinin sebep olmuş olduğu saç dökülmeleri saç dökülmesi önleyici şampuan yardımı ile yavaşlatılabilmektedir. Ancak genetik faktörler ya da vücutta eksik olan vitaminlerden kaynaklı bir dökülme yaşanıyor ise desteklenmesi gereken bir problem oluşmuş olabilir. Bu durumda uygulamalar yerine bir uzman kontrolünden geçmek en mantıklı işlem olacaktır. Çünkü vücudun eksik olan vitamin ya da mineralleri ancak yapılacak testler sonucunda ortaya çıkacaktır. Şayet bir hastalık durumu söz konusu ise bu testlerin yardımı ile bu hastalıkta tespit edilebilir ve erken tedavi ile engellenebilir.

 

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmelerinin çok sayıda sebebi bulunmakta ancak bazı sebepler sıkça rastlanmakta olan sebeplerdir. Bu sebeplere örnek olarak şu sıralamayı yapmak yanlış olmayacaktır;

· Cilt problemleri sonucu saç dökülmeleri

· Beslenme düzeni ile alakalı saç dökülmeleri

· Vitamin ve mineral eksikliği

· Hormonal sorunlar

· Bazı iç hastalıkları ve ilaç kullanımı

· Doğum ve kemoterapi süreci

· Kozmetik etkenler

· Stres ve depresyon

 

Cilt Problemleri Sonucu Saç Dökülmeleri

Öncelikli olarak saç dökülmesinin sebebi çok önemlidir. Cilt problemleri saç dökülmelerinde büyük bir rol oynamaktadırlar. Bu durumun çözümü ise öncelikle sorunun ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmaktan geçmektedir. Eğer önlenebilir bir seviyede cilt problemleri yaşanıyorsa gerekli tedavi ve saç dökülmesine karşı serum yardımı ile üstesinden gelinebilir bir durumdur. Gerekli tedavi yöntemleri ve uygulamaları sonucunda başarılı sonuç almak mümkündür.

Beslenme Düzeni ile Alakalı Saç Dökülmeleri

İnsan vücudu temelinde besinler ile ayakta duran bir yapıdır. Her türlü konunun başında normal ve düzenli beslenme gelmektedir. Saç dökülme sebepleri arasında bulunan beslenme düzeni ile alakalı saç dökülmeleri beslenme düzeni oluşturulup saç dökülmesi tedavisi uygulaması ile yavaşlatılabilir hatta durdurulabilir. Vücut beslenmesinin yanı sıra saçlarında beslenmesi için tedavi uygulanmaktadır.

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Besin konusunun önemi kadar vücutta bulunması gereken vitaminlerde saç dökülmesinde büyük bir yere sahiptirler. Bu nedenle saç dökülmesi vitamin desteği ile engellenebilmektedir. Saçlar için gerekli olan B12, D vitamini, biotin, demir gibi vitamin ve minerallerin desteklenmesi ile saç sağlığında gözle görülebilir değişiklikler yaratılabilir.

Hormon problemleri ile ilgili saç dökülmeleri

Saç dökülmesi konusunda olsun ya da farklı bir konuda olsun hormonların sağladığı büyük etkiler kaçınılmazdır. Şayet kişi bir tür hormon bozukluğu yaşıyor ise saç dökülmesi durumu da yaşanabilir. Öncelikli olarak hormonsal olarak bir tedavi şarttık fakat tedavi sonucunda saç dökülmesine iyi gelen yağlar ile destekleyerek eski sağlığına döndürmeyi başarabilecektir.

Bazı İç Hastalıkları ve İlaç Kullanımı

Hastalık türlerinin çeşitliliği her zaman iyi sonuçlar vermemekle birlikte bazen çözümsüz sorunların doğmasına sebebiyet verebilmektedir. İç hastalıkları dalında bir sorun yaşayan kişilerde saç dökülmeleri görülebilmektedir. Saç dökülmesi sebepleri arasında ciddi bir yere sahip olan iç hastalıkları tedavi süreci gerektiren bir duruma gelmektedir.

Doğum ve Kemoterapi Süreci

Saç dökülmesinde sebep olarak gösterilebilecek olan doğum ve kemoterapi tedavisi de görülebilmektedir. Doğum sonrasında başlamakta olan dökülmelerdir. Bu durum bir sorun teşkil etmemektedir. Hamilelik süresince dökülmemiş olan saçların aynı anda dökülmesi olarak tespit edilmiştir. Saç bakımı ile alakalı olarak yapılacak takviyeler ile üstesinden gelinebilecek bir konudur. Ancak diğer seçenek biraz tedavi süreci ile ilgili bir dökülme konusudur. Son dönemlerde bu dökülmelerin azaltılması gerçekleşse de dökülme oluşur. Ancak tedavi bittiğinde saçar küçük bakımlar ile eski haline dönmeye uyumludurlar.

Stres ve Depresyon

Günümüz şartlarında yaşamanın dahi insan psikolojisi üzerinde ki etkisi bariz olarak görülmektedir. Derecelendirme olarak aşırı anlamda yaşanan stres gerek vücutta bir hastalığı tetikleme olsun gerek se saç dökülmesi olsun büyük bir rol oynamaktadır. Saç canlı bir organizma olduğundan kaynaklı olarak birçok durumdan etkilenebilmektedir. Depresyon gibi durumlar için kullanılan ilaçlar dahi saç dökülmesinde sebep olabilir. Fakat düzelmeyecek bir durum değildir. Kişilerin içerisinde bulundukları stresten kurtulmaları sonucunda küçük bakımlar ile eski haline dönebilirler. Kişilerin yaşadıkları problemleri üzerinde öncelikle çözüm bulmaları gerekmektedir. Bu stres durumundan çıkılması halinde halen saç dökülmesi devam ediyorsa bir dermatoloji uzmanından destek alarak önerilen saç dökülmesine karşı maske ya da farklı tedavi yöntemleri deneyebilirler.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunun çok sayıda cevabı bulunmaktadır. Fakat uygulanması gereken ilk adım düzenli bir beslenme planı oluşturmak olacaktır. Aynı zamanda vücut ve saçların direncini arttırmak adına vitamin ve minerallerden yardım alarak güzel bir beslenme kaynağı oluşturulması gerekmektedir. Saç bakımında kullanılmakta olan ürünler önemlidirler. Örneğin saç için en uygun şampuan türleri kullanılmalıdır. Sonrasında eğer gerekirse saç dökülmesi önleyici şampuan seçenekleri incelenmelidir.

Saç dökülmesi konusunda saça şekil vermek ve verilen şeklin korunmasında yardımcı kozmetik ürünleri kullanmakta etkilidirler. Bu nedenle olabildiğince az miktarda kullanılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Saçlarda kırılma meydana geldiğinde saçların kökleri zayıflayarak dökülmeye doğru yönelim gösterebilirler bu nedenle özenle davranmak gereklidir. Günlük hayatta sinir ve stres kavramlarından arınmakta saç dökülmelerine karşı iyi gelecek olan yöntemler arasında yer alır. Ve tabi doğal yollardan beslenerek saç dökülmesine karşı destek verilebilecek sebze meyve türleri bulunmaktadır. Bu sebze meyve türlerini şöyle sıralamak mümkündür;

· Balık ve Diğer Deniz Ürünleri

· Sarımsak

· Kuruyemişler

· Soğan

· Protein Kaynakları

· Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

· C Vitamini İçeren Meyveler

· Fasulye